31 Ekim 2009 Cumartesi

anzer balı sorunları

ANZER BALINA KEÇİ-KOYUN TEHDİDİ!
Dünyaca ünlü Anzer Balı, Anzer Yaylası’nda sayıları her geçen gün artan keçi ve koyun sürülerinin tehdidi altında bulunuyor.
28 Ekim 2009 Çarşamba 12:43

GÖKTÜRK FIRAT
Dünyanın en şifalı ballarından bir tanesi olarak kabul edilen, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda 3 bin rakımın üstündeki bölgelerde üretilen Anzer Balı’nın üretimi bölgede otlayan keçi ve koyun sürülerinin çiçek florasını tahrip etmesi nedeniyle düşüyor.

Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, son yıllarda Anzer Balı üretimindeki düşüşü yaylada artan keçi ve koyun sayısına bağladı. Çatır konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaylamızda yaklaşık 250 üretici 3 bin’e yakın kovanda üretim yapmaktadır. Yılda ortalama bin kilogram bal elde ediliyor. Bu ballardan numuneler alınarak tahlil için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Hacettepe Üniversitesi tarafından tahlilden geçip tam not alan balları mühürlü şişelerde satıyoruz. Her geçen yıl tahlilden geçen bal miktarında azalma oluyor. Geçtiğimiz yıl 300 kilogram tahlilli bal üretilmişti. Bu yıl ise 150 kilogram civarında tahlilli bal bekliyoruz” dedi.
Üretimdeki bu düşüşün en büyük nedeninin yaylada artan keçi ve koyun sayısına bağlayan Çakır “Keçi ve koyun sayısı arttıkça bal üretimi azalıyor. Bilindiği gibi yaylamızda 500’e yakın farklı çiçek türü bulunmaktadır. Bunlardan 80 tanesi dünyada sadece Anzer’de bulunuyor. Balımızda özelliğini bu çiçeklerden alıyor. Keçi ve koyunlar otlarken bu çiçekleri tahrip ettikleri, ezilen çiçeklerdeki tozlar ve çiçek özleri kaybolduğu için üretimde düşüş yaşıyoruz. Balımızı kaybetmemek için buna bir çare bulmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok: