29 Aralık 2011 Perşembe

Çamlıhemşin'de peteklere ayı saldırısı

haberde haberden çok yorumlar ilgimi çekti birde yöre arıcılar yaz kış ayı illetinden çekecekleri var birde bu tür bir çok vakada dikkatim çeken ayıların balsız olan çıtalara işlem yapmayışları yani onlar için sadece bal önemli mum damak lezzetlerine hitap etmiyor demekki.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde ayıların, arıcıların peteklerini kırdığı iddia edildi.
                                                  Çamlıhemşinde peteklere ayı saldırısı
Topluca köyü muhtarı Yusuf Çiçenoğlu, yaptığı açıklamada, köylerinin Maselevat Vadisi'ndeki arıcılara ait bazı peteklerin, ayılar tarafından tahrip edildiğini ifade ederek, "Köyümüzün arıcılarına ait 20 civarında petek, ayılar tarafından kırıldı. Kırılan peteklerden dolayı arıcılarımızın yaklaşık 10 bin lira maddi zararı oluştu" diye konuştu.
    Ayılarla ilgili koruma olmasından dolayı köylülerin bir şey yapamadıklarını söyleyen Çiçenoğlu, "Zarardan dolayı ilgili yerlere müracaatımızı yaptık. Bu konuda bir an önce önlem alınmasını istiyoruz" dedi.

petek-ayi-saldirisi.jpg


YORUMLAR ( 2 )

dayuayu
sakın ha dokunulmazlıkları var.ayulerun dayulerı yuzde yuz zam aldılar .dokunursanız soframıza gonderılırler konuşmak eyı olmaz alehte pıropoganda yapmayalım kızarlar ..her sağımda meclıs ruşvetını unutursanız heyvonlerde aldıkları yetkıyı kullanırler .gorevde ıhmal yasak.yuzde yuz alan yuzde beşyuz koyar .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AYILARINDA HAKKI VAR
                                                                                                                   PAZARLI BİR VATANDAŞ
Sayın çamlıhemşin bal üreticileri, ayıların kovanlarınıza zarar verdiğini ve maddi boyutlarda zaralarınızın olduğunu biliyorum. yalnız şunu da belirtmekte yarar görüyorum. Ayıların da bal yemesinin ihtiyacı vardır. Ne yapsın ayılar aç kalmış ve mecburi kovanları parçalayıp bal yeyip karınlarını doyuruyorlar.Hiç olmasa sadaka yerine mi olsun, fitre yerine mi olsun, sağımdan sonra 1/40 oranındaki ballarınızı ayılara yesinler diye kovanların yanında bırakmalıydınız.Çünkü ayıların da bala ihtiyaçları olduğunu unutmayalım.
Hiç yorum yok: