16 Haziran 2010 Çarşamba

pazar 53.com dan edindiğim haberlerden bir yansıma
ARI KOVANLARI İÇİN AĞAÇLAR KATLEDİLDİ
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde arı kovanları için orman katliamı yapılıyor.
16 Haziran 2010 Çarşamba 13:02

ÖMER FARUK ZENGİNAL
Palovit Vadisi’ndeki SİT Alanı’nda arıcılar arı kovanlarını ayılardan korumak için yaptıkları kovan koyma yeri için çam ağaçlarına ve ormana zarar veriyor.

Arıcılar tarafından 6 çam ağacı yarıdan kesilmek sureti ile üzerine kovan koyma alanı inşa edilirken, Palovit Deresi’nde de tamamen bir doğa katliamı yaşanıyor. Birçok arıcı SİT Alanı içerisinde bulunan ağaçları keserek, kendilerine sözde arı kovanı alanı yaparak, kesilen ağaçlar ile SİT Alanı içerisinde kulübe ve barınaklar inşa ediliyor.


Palovit Vadisi’nde arıcılık yaparak geçimini sağlayan Yılmaz Kasap, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yerli arıcıların, içerisinde arı kovanlarının bulunduğu SİT Alanı bölgesindeki ağaçları keserek, kendi ihtiyaçlarını gidermek uğruna katliam yaptıklarını iddia etti.

Arıcılar olarak, kendilerinin katliama tepki gösterdiklerini belirten Kasap, “Tepkilerimiz karşısında bölge halkı ve bölge muhtarları tarafından büyük baskı altında tutuluyoruz. Bizleri kovmak için her türlü girişimde bulunuyorlar. Oysa arıcılar orman da katliamı önlemeli. Bizler katliamı önlemeye çalışırken, yerli halk tarafından kovulmak isteniyoruz” dedi


Yaz aylarının gelmesi ile beraber arıcılık sezonu açıldığından, arı kovanlarına herhangi bir saldırgan ayı tarafından zarar verilmemesi için gece-gündüz nöbet tutmak için ormanda bulunduğunu belirten Yılmaz Kasap, “Ben burada olduğum için yerli halk SİT Alanı içerisindeki ağaçları rahat kesemiyor. Bu yüzden beni burada kalmamı istemiyorlar ve arılarımı bu bölgeden götürmek için bana karşı baskı kuruyorlar” iddiasında bulundu.
ARI KOVANLARI İÇİN AĞAÇLAR KATLEDİLDİ
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde arı kovanları için orman katliamı yapılıyor.
16 Haziran 2010 Çarşamba 13:02

ÖMER FARUK ZENGİNAL
Palovit Vadisi’ndeki SİT Alanı’nda arıcılar arı kovanlarını ayılardan korumak için yaptıkları kovan koyma yeri için çam ağaçlarına ve ormana zarar veriyor.

Arıcılar tarafından 6 çam ağacı yarıdan kesilmek sureti ile üzerine kovan koyma alanı inşa edilirken, Palovit Deresi’nde de tamamen bir doğa katliamı yaşanıyor. Birçok arıcı SİT Alanı içerisinde bulunan ağaçları keserek, kendilerine sözde arı kovanı alanı yaparak, kesilen ağaçlar ile SİT Alanı içerisinde kulübe ve barınaklar inşa ediliyor.Palovit Vadisi’nde arıcılık yaparak geçimini sağlayan Yılmaz Kasap, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yerli arıcıların, içerisinde arı kovanlarının bulunduğu SİT Alanı bölgesindeki ağaçları keserek, kendi ihtiyaçlarını gidermek uğruna katliam yaptıklarını iddia etti.Arıcılar olarak, kendilerinin katliama tepki gösterdiklerini belirten Kasap, “Tepkilerimiz karşısında bölge halkı ve bölge muhtarları tarafından büyük baskı altında tutuluyoruz. Bizleri kovmak için her türlü girişimde bulunuyorlar. Oysa arıcılar orman da katliamı önlemeli. Bizler katliamı önlemeye çalışırken, yerli halk tarafından kovulmak isteniyoruz” dedi.Yaz aylarının gelmesi ile beraber arıcılık sezonu açıldığından, arı kovanlarına herhangi bir saldırgan ayı tarafından zarar verilmemesi için gece-gündüz nöbet tutmak için ormanda bulunduğunu belirten Yılmaz Kasap, “Ben burada olduğum için yerli halk SİT Alanı içerisindeki ağaçları rahat kesemiyor. Bu yüzden beni burada kalmamı istemiyorlar ve arılarımı bu bölgeden götürmek için bana karşı baskı kuruyorlar” iddiasında bulundu.Kasap, vadiyi katletmeye çalışan bölgedeki yerli arıcıların, zorlu doğa koşulları nedeniyle Palovit Vadisi’nde sırtta kovan taşımama gerekçesi ile teleferik sistemi kurduklarını belirterek teleferiğe engel olan ağaçları kesmekte tereddüt etmedikleri gibi birçok ağacı kesip kendilerine kulübeler de inşa ettiklerini iddia etti.

Kasap, yetkililere bir an önce bölgede inceleme yapılması için çağrıda bulundu.

Öte yandan Rize’nin Çamlıhemşin İlçesine Bağlı Palovit Vadisi’nde 40 yıldır arıcılık yapan Reşat Solmaz isimli bir diğer arıcı ise, kendilerinin orman katliamına karşı çıktığı için yetkililerin “bal arıları ormana ciddi zararlar veriyor” şeklinde bir gerekçe kullanarak kendilerini ormandan kovmaya çalıştıklarını iddia etti.

3 yorum:

ariciahmet dedi ki...

Habere bak arıcılar çam ağaçlarını kesiyormuş,katlıam yapıyormuş vesaire .
yöre başka yöreye benzemez kesilen ağacın yanına hiç mudahale etmessen bir başkası bıter ,arılarını korumak için ayı vuramazsın sıt alanı cezası 16 bın tl nın üzerinde yükseğe yer yaparken bir çam kestın vay be katıle bak
Ah Ah ben ne katıller bilirimki örmanları ateşe verdiler bile bile binlerce arıyı yaktıler onlar kimler diye hiç aranmadı zavallı arıcım bir ağaç kestı o ağacın ustu nasıldı belkide yetişmiyen kuruyan bir ağaçtı onu inceleyen yok mudafa edeni yok vur arıcıya ,o ormanlarda arılar ve arıcılar olmazsa onlar buzamana kadar gelmezdi yakar ve kullanıma açarlardı.

Sabahattin Gencal dedi ki...

Yaşamın her alanından seçtiğim çalışmaları, yazarlarının izniyle “Bloglardan Seçmeler” adlı sitemde yayınlıyorum.
Sizin de izniniz olursa seçtiğim bir çalışmanızı, kaynak göstererek yayınlamak istiyorum.
İyi günler dileğiyle.
Sabahattin Gencal

kadıoğlu dedi ki...

bence bir mahsuru yok serbest siniz sizede iyi günler dilerim kolay gelsin.